BEŞİKTAŞ

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 1903 yılında İstanbul'da kurulan spor kulübüdür. Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulan kulüp, 26 Ocak 1911 tarihinde Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, adıyla tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Daha çok futbol şubesiyle tanınan kulüp, Türkiye'de futbolun profesyonelleşmesinden sonra şampiyon olma başarısı gösteren 5 kulüpten birisidir.

Kulübün genel başkanı Fikret Orman'dır. Beşiktaş, güncel olarak futbol (erkek ve kadınlarda), basketbol (erkek ve kadınlarda), voleybol (erkekler ve kadınlarda) ve hentbol dallarında birinci lig düzeyinde temsil edilmektedir. Bu dalların yanında atletizm, bedensel engelliler, boks, briç, güreş, jimnastik, kürek, masa tenisi, satranç ve elektronik spor dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beşiktaş Futbol Takımı, şampiyon olan 5 takımdan birisidir. Ayrıca, futbol takımı armasında yıldız olanb 4 Türk takımından biridir. Armasında Türk bayrağı amblemi taşıma hakkını elde etmiş az sayıda takımdan biridir.

Beşiktaş, kurulduğu 1933 yılından bu yana Türkiye Basketbol Ligi'nde toplam 2 defa şampiyon olmuştur. Bunun dışında 1'er kez  Lig, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan takım, 2011-12 sezonunda EuroChallenge'ı kazanarak tarihinde ilk kez bir Avrupa şampiyonluğu elde etmiştir.

 Beşiktaş (kadın basketbol takımı), Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ni toplamda 3 defa müzesine götürürken, 1 kez de Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda mutlu sona ulaşmıştır. 2003 yılında kurulan  Beşiktaş (tekerlekli sandalye basketbol takımı) ise 2 kez  Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Lig'i kazanma başarısı gösterirken, 1 Andre Vergauwen Kupası ve 1 kez de Willi Brinkmann Kupası'nda şampiyonluk elde etmiştir. Faaliyetlerine 1961 yılında başlayanBeşiktaş (kadın voleybol takımı), 1'er kez Türkiye Bayanlar Voleybol Şampiyonası, Federasyon Kupası'nda şampiyon olmuştur.

Kadınlar Voleybol Balkan Kupası'nda ise toplam 3 kez şampiyon olmuştur. 2013-14 sezonunda CEV Challenge Kupası'nda final oynama başarısı göstermiştir. 1986 yılında kurulan  (erkek voleybol takımı)Beşiktaş (erkek voleybol takımı)ise İstanbul Erkekler Voleybol Ligi ve Federasyon Kupası'nda 1'er kez şampiyon olmuştur. 1986 yılında kurulan Beşiktaş Erkek Hentbol Takımı, 10 kez ile Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi<'ni en çok kazanan takımdır. Bunun dışında 9 kez Türkiye Kupasıve 10 kez de Süper Kupa'da şampiyon olmuştur.

BEŞİKTAŞ TARİHİ

19.03.1903-∞

902 yılında, 22 kişiden oluşan grup o zamanların Medine Muhafızı Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın Beşiktaş'ın Serencebey Semti'nde bulunan konağının bahçesinde, haftanın belirli günlerinde bir araya gelip çeşitli jimnastik hareketleri yapmaktaydılar. Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil Şhaplı ve Hüseyin Bereket ile mahalledeki birkaç genç, aletli ve aletsiz jimnastik, barfiks, boks, güreş, halter gibi spor dallarına ilgiliydiler. O yıllarda siyasi nedenlerden ötürü toplanma olaylarına karşı, şehrin birçok yerinde hafiyeler kol gezmekteydi. Serencebey'de bir araya gelen bu 22 kişilik grup, hafiyelerin yaptığı bir baskın sonucu karakola düşmüştür. Ancak, II. Abdülhamid'in başyaveri Mehmet Paşa ve kuşçubaşı Behçet Bey'in de aralarında bulunduğu saray erkânından kişiler, yeni kurulan bu kulübün aletli jimnastik, güreş, boks ve halter gibi insan sağlığına faydalı sporlarla uğraşan bir mektep olduğuna padişahı inandırmaları, o dönemde hoş karşılanmayan ve dini yönden haram olarak kabul edilen futbol oyununu oynamamaları ve sadece beden hareketi yapmaları sebebiyle herhangi bir ceza almamışlardır. Daha sonra isimlerini Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebiç olarak değiştirmişlerdir. II. Abdülhamit ise kulübün belirtilen spor dalları ile uğraşmaları için özel bir ferman çıkararak faaliyetlerine izin vermiştir. O zamanların boksör ve güreşçilerinden Kenan Bey'de, sporculara güreş ve boks antrenmanları yaptırmıştır. 1903 yılının Mart ayında özel izinle Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü kurulmuştur. Mehmet Şamil Şhaplı, kulübün ilk başkanı, Hüseyin Bereket ise ilk genel sekreteri olarak seçilmiştir. Kulüp ismini ise Şhaplı Osman Ferit Paşa'nın dedesi olan Mirzaiko Bereket Bey ve babası Bereketiko Hasan Bey'den almıştır. Şhaplı Osman Ferit Paşa, 1870'lerin sonunda Beşiktaş Serencebey yokuşundaki konağını satın almış ve kulüp bu konakta kurulmuştur.


Beşiktaş atletizm takımının 1916 yılına ait bir fotoğrafı... Beşiktaş atletizm takımının 1916 yılına ait bir fotoğrafı... 1908'deki İkinci Meşrutiyet ile birlikte sportif faaliyetlere biraz daha serbestlik tanınmıştır. Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, 31 Mart 1909 tarihinde İstanbul'da yaşanan 31 Mart İsyanı sebebiyle Hareket Ordusu ile birlikte İstanbul'a gelmiştir. Siyasi olayların yatışmasının ardından, eskrim hocası olan Fuat Balkan ile güreş ve halter sporu başta olmak üzere çeşitli spor dalları ile uğraşan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan grupla birlikte spor faaliyetlerini icra etmeye başlamışlardır. Fuat Balkan'ın Ihlamur'da bulunan evinin alt kısım kulüp binası yapılarak; kulübün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilmiştir. 13 Ocak 1910 tarihinde Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü'nü tescil ettirmiştir. Böylece Beşiktaş, tescil edilen ilk Türk spor kulübü olmuştur.Ancak o dönemde Osmanlı Devletinde herhangi bir Cemiyetler (dernekler) Yasası bulunmadığı için kulüp özel bir izinle tescil edilebilmiş ve bu tescil günümüzde hala muğlaklığını korumaktadır. Bahis olan Cemiyetler Yasası 1912 de meclisten geçmiştir. Bu nedenle Galatasaray ve Fenerbahçenin tescilleri ile ilgili böyle bir muğlaklık söz konusu değildir. Kulübün tescil edilmesinden sonra semtte yaşayan gençlerin de katılmasıyla beraber kulübün sporcu sayısı 150'ye yükselmiştir.Daha sonra, Ihlamur'da bir evin alt kısmında yer alan kulüp merkezi de Akaretler'deki 49 numaralı binaya, sonradan ise 84 numaralı binaya taşınmıştır. Bu binanın arkasında bulunan bahçe ise 600 altın harcanarak spor sahasına dönüştürülmüştür. Böylelikle kulüp, düzenli bir lokale, tesise ve sporculara sahip olmuştur.

GÜNCEL İLK 11

BEŞİKTAŞ'IN KUPALARI

Ülkemizin ilk spor kulübü olma unvanını elinde bulunduran Beşiktaş'ın kuruluşundan bu yana kaç kupa kazandığını biliyor muydunuz? Türkiye sınırları içerisindeki en köklü spor kulübü olan Beşiktaş'ın mazisi kupalarla dolu. Geçen sene kazandığı şampiyonlukla armasının üzerine üçüncü yıldızı takan siyah-beyazlılar, söz konusu 15 Süper Lig şampiyonluğu dışında dokuz Türkiye Kupası, sekiz Türkiye Süper Kupa, altı Türkiye Başbakanlık Kupası, 12 T.S.Y.D. Kupası, üç Türkiye Spor Toto Kupası, bir Türkiye Donanma Kupası, bir Türkiye Atatürk Kupası, iki Türkiye Federasyon Kupası, bir Türkiye Akıl Hastaları Vakfı Turnuvası, iki Türkiye İstanbul Kupası, bir Türkiye 1. Lig Beyaz Grup, iki Türkiye İstanbul Profesyonel Küme, 11 Türkiye İstanbul Ligi, üç Türkiye Milli Küme ve bir International Royal Cup şampiyonluğu olmak üzere toplamda 78 kupaya sahip.

BAŞKANLAR

Beşiktaş'ın Efsane Formaları

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey mahallesinde, Osman Paşa konağında temelleri atılan, bugün milyonlarca taraftarının stadları, sokakları ismiyle inlettiği, Türk futbolunun başarılı takımlarından birisi de Beşiktaş. Taraftar grubu Çarşı’nın esprileri ile futbol sahalarına renk katan Beşiktaş’ın formalarına bulabildiğimiz en eskiden yeniye doğru sıralayarak bir göz atalım. Bulabildiğimiz en eski BJK forması 1980-81 sezonunda giydiği forma. Bu sezon teknik direktör Dorde Miliç. Yaka etrafında köşeli siyah bir alan yer alıyor, formanın geri kalanı ise beyaz. Şort da siyah…

1981-82 sezonunda çubuklu forma çıkıyor karşımıza ve Beşiktaş bu formayla 14 yıl aradan sonra şampiyon oluyor. Göğüs reklamı da Bako.

1984-85 sezonunda çubuklu forma giyen Beşiktaş, ligi averaj farkıyla ikinci bitirmiş, TSYD kupasını ise kazanmayı başarmıştı. Umbro marka, yuvarlak yakalı formanın altına yine siyah şort tercih etmiş.

1989-90 sezonunda yeniden düz beyaz formaya geçen Beşiktaş göğüs reklamı olarak Demirdökümü tercih ediyor. Gordon Milne teknik direktörlüğünde geçen iki sezonu ikinci olarak bitiren Beşiktaş 1989-90 sezonuna da kötü başlangıç yapınca taraftarın morali bozulmaya başladı. Ta ki ligin 6. haftasındaki Adana Demirspor maçına kadar… Bu maçı Metin – Ali – Feyyaz’ın golleriyle 10-0 kazanan siyah-beyazlılar Türkiye liginin en farklı galibiyet rekorunu kırıp hem takımın hem de taraftarın moralini düzeltti ve sezonu şampiyon olarak tamamladı.

100. yıl formalarından bağcıklı nostalji forması.

2002-03 sezonu. Bir önceki sezon Galatasaray’ı şampiyon yapan Mircea Lucescu Beşiktaş teknik direktörlüğüne getirilirken, Oscar Cordoba, Daniel Pancu, Pascal Nouma gibi taraftarın çok sevdiği isimler de bu sezon takıma katıldı. 1997’de takımdan ayrılıp İstanbulspor, Fenerbahçe ve Galatasaray’da top oynayan Sergen Yalçın da bu sezon Beşiktaş’a geri geldi. Kuruluşunun 100. yılını kutlayan Beşiktaş bu sezonu şampiyon tamamlayarak taraftarının yüzünü güldürdü.